سوابق چک برگشتی را از این پس به راحتی استعلام کنید

شاید بتوان گفت ی د بزرگ‌ترین معضل حال حاضر معاملات در کشور چک برگشتی است؛ که تا به امروز اصلاحیه‌های قانون چک نیز کمک چندانی به این موضوع نکرده‌اند.  ۹۵ درصد از چک ها به دلیل خالی  بودن حساب برگشت می‌خورد. به همین علت توجه به سوابق چک برگشتی اهمیت پیدا می‌کند. خوشبختانه  سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته‌چک (صیاد) در جهت شفافیت در فضای کسب و کار از طریق ارائه خدمت استعلام مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان،راه اندازی شده است.

سامانه صیاد

بنابراین سوابق چک برگشتی را از این پس می‌توان به راحتی استعلام کرد. مشتریان نظام بانکی از این پس می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک‌های صیادی به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی، از وضعیت اعتباری صادرکننده چک مطلع شوند.

بانک مرکزی اعلام کرد در راستای تکمیل خدمات سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) و با هدف ایجاد شفافیت در فضای کسب و کار از طریق ارائه خدمت استعلام مربوط به سوابق چک برگشتی مشتریان، سامانه استعلام پیامکی صیاد به عنوان خدمت ارزش افزوده قابل بهره‌برداری است.

بیشتر بخوانید: دسته چک تا چند سال اعتبار دارد

نحوه استعلام سوابق چک برگشتی

هموطنان می‌توانند با ارسال شناسه استعلام ۱۶ رقمی مندرج در چک های صیادی به سامانه استعلام پیامکی این بانک با سرشماره ۷۰۱۷۰۱  و در قالب زیر از وضعیت اعتباری صادرکننده چک از نظر تعداد و مبلغ چک های برگشتی ثبت شده نزد بانک مرکزی مطلع شوند.

قالب ارسال پیامک استعلام:

۱*۱* شناسه استعلام ۱۶ رقمی

بر این اساس و در پیامک پاسخ، اطلاع رسانی به صورت رتبه بندی شده بر اساس یکی از رنگ های زیر اعلام می شود:

وضعیت سفید: صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.

وضعیت زرد: صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت نارنجی:‌  صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قهوه ای: صادرکننده چک دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

وضعیت قرمز: صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بیش از مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

قانون جدید چک ۹۷ دقیقا چه می‌گوید؟

شرایط و هزینه‌های استعلام چک برگشتی

- هزینه هر استعلام موفق ۳۵۰۰ ریال است.

- هزینه اخذ شده، ارتباطی با تعداد پیام های پاسخ ارسال شده برای درخواست کننده استعلام ندارد.

- لازم است متن ارسالی جهت اخذ استعلام بدون هیچگونه کاراکتر اضافی همچون خط فاصله و فقط به صورت عددی در قالب اعلام شده برای سامانه ارسال گردد.

- درحال حاضر از هر شماره تلفن همراه تنها چهار استعلام در روز قابل اخذ می باشد.

- چنانچه درخواست کننده استعلام قبل از تکمیل عملیات استعلام اقدام به ارسال استعلامات متعدد نماید، نتیجه ارسال شده مربوط به آخرین شناسه استعلام اخذ ارسال شده خواهد بود.

- درخصوص اشخاص حقوقی فاقد شناسه ملی ثبت شده در پایگاه¬داده بانک مرکزی، امکان اخذ استعلام وجود نخواهد داشت. این موضوع در پیامک پاسخ با عبارت «شناسه ملی ..... قابلیت استعلام ندارد» اطلاع رسانی می گردد.

- درخصوص برگ چک های متعلق به اشخاص حقیقی دارای حساب مشترک، وضعیت اعلام شده مربوط به فرد دارای بالاترین مبلغ و بیشترین تعداد چک برگشتی از بین صاحبان حساب خواهد بود.

- در صورتیکه به هر دلیل اعم از بروزرسانی زیرساخت های اطلاعاتی تا مدت زمان ۱۵ دقیقه پاسخی از مرکز صیاد دریافت نگردد نتیجه با پیامک «عدم امکان اخذ استعلام» به کاربر اعلام خواهد شد. بدیهی است کاربران می توانند در مقاطع زمانی بعدی نسبت به اخذ استعلام اقدام نمایند.

- تمامی پیامک های اطلاع رسانی در خصوص استعلامات ارسال شده فقط با سرشماره ۷۰۱۷۰۱  به کاربران اطلاع رسانی می شود. بر این اساس ضروری است کاربران محترم در کنترل سرشماره پیامک های واصله دقت لازم را مبذول دارند.

مراحل و نحوه استعلام چک برگشتی را می‌توانید به صورت تصویری در این عکس ببنید

منبع: بانک مرکزی

مهلت برگشت زدن چک

شما ظرف  پانزده روز از تاریخ صدور چک نسبت به اخذ گواهی عدم پرداخت فرصت خواهید داشت. در غیر این صورت از یک سری مزایای قانونی نمی‌توانید استفاده کنید.

توجه  داشته باشید گواهی عدم پرداخت فقط یک بار و بنام متقاضی وجه صادر می شود و محدودیتی زیادی برای صدور المثنی آن وجود دارد.

چنانچه از زمان صدور گواهی عدم پرداخت 6 ماه گدشته باشد، تنها اقدام حقوقی برای چک ممکن است. و چک جنبه کیفری نخواهد داشت.

نحوه رفع سوء اثر چک را اینجا بخوانید

استعلام چک برگشتی بانک تجارت

استعلام چک برگشتی بانک تجارت  تفاوتی با سایر چک‌ها ندارد. به این صورت که می‌توانید برای استعلام چک برگشتی بانک تجارت می‌توانند با ارسال شناسه استعلام 16 رقمی درج‌شده در چک‌های صیادی را  به سامانه پیامکی بانک مرکزی با شماره 701701 از وضعیت اعتباری صادرکننده چک ازنظر تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی مطلع شوید. همچنین می‌توانید از روش پیامکی در ابتدای متن ذکر شد استفاده کنید.