سبد حمایتی دولت

چه کسانی بسته حمایتی دولت را دریافت می‌کنند؟

( آخرین به روزرسانی : ۹۸/۰۵/۲۲ )

هفته گذشته دولت توزیع بسته حمایتی از خانوارهای کم درآمد را تصویب کرد. در این مرحله از توزیع سبد کالا، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران مستمری بگیر مشمول دریافت بسته حمایتی کالا خواهند بود.

توزیع بسته حمایتی دولت برای بازنشستگان آغاز شد

زمزمه بسته حمایتی از زمانی آغاز شد که نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال ۹۶ شروع به افزایش کرد و به تبع آن قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوار با رشد قیمتی محسوسی روبه‌رو شد. بدین منظور مسئولان دولتی از ۴ ماه پیش به فکر تهیه بسته حمایتی از خانوارهای کم درآمد و افراد تحت پوشش افتادند.

قیمت اقلام بسته حمایتی چطور محاسبه می‌شود؟

یکی از عمده‌ترین مباحث تدوین بسته حمایتی مربوط به منابع آن بود که سناریوهای مختلفی مطرح شد اما در نهایت تأمین منابع از محل افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و پالایشگاه‌ها در دولت مصوب شد.(۲۹ مهرماه ابلاغ شد)

قرار است خوراک واحدهای گفته شده برمبنای نرخ تسعیر دلار ۴۲۰۰ تومانی و مابه‌التفاوت آن با متوسط ماهانه نرخ تسعیر در سامانه نیمای بانک مرکزی محاسبه شود.

چه کسانی سبد کالا دریافت می‌کنند؟

آخرین جزئیات بسته حمایتی نشان می‌دهد توزیع سبد کالا به خانوارهای هدف به صورت تدریجی و مرحله‌ای انجام خواهد شد. این سبد شامل اولین گروه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگرانی است که از دولت مستمری دریافت می‌کنند.

همچنین دومین گروه دهک‌هایی که کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد خانوار آنها باشد مشمول این طرح خواهند بود. همچنین سومین گروه مشمولان کارمندان دولت بوده که زیر ۳ میلیون تومان حقوق دریافت کنند.

۳ تا ۴ میلیون خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران هستند و حدود ۵۰۰ هزار خانوار ایثارگر (مستمری از بنیاد شهید دریافت می‌کنند) وجود دارد.

سبد کالا صرفاً شامل کالاهای اساسی و مایحتاج غذایی خانوار است. سازوکار پرداخت آن مشخص شده و پول به حساب کارت یارانه یا کارتی مجزا به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و آنها نیز می‌توانند بر اساس ۱۰ قلم کالای در نظر گرفته شده خرید کنند.

بسته حمایتی دولت

کالاهای توزیع شده داخلی بوده، قیمت مناسب داشته و فقر غذایی را جبران خواهد کرد که می‌تواند شامل گوشت، لبنیات، رب گوجه، حبوبات، روغن و نظایر آن باشد. قرار است کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت رفاه، جهاد کشاورزی و صمت اقلام سبد حمایتی را تعیین کنند.

کارمندان جامانده از توزیع بسته‌ها حمایتی دولت بخوانند

زمان توزیع سبد کالا

سعی بر این است که در آبان ماه اولین سبد حمایتی میان گروه‌های هدف (کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران) توزیع شود. ارزش بسته حمایتی حدود ۱۰۰ هزار تومان است. در صورتی که منابع کافی تزریق شود پس از ارائه کامل به گروههای اعلام شده، مرحله دوم آن نیز شروع خواهد شد.

اگر هر خانوار را ۳٫۲ نفر در نظر بگیریم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون نفر مشمول بسته حمایتی دولت می‌شوند.

بیشتر بخوانید: توزیع بسته حمایتی دولت به شب عید نمی‌کشد

منبع: فارس

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 نظرات
0 پاسخهای موضوعی
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین پاسخ واکنش
پرطرفدارترین نظرات
1 نظر نویسندگان
هيچکس نظرات اخیر
  مشترک  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اعلان
هيچکس
کاربر
هيچکس

فکرکنم بيشتروعده ووعيده که مردم رو سربدوونن تا…
خبري ازبسته حمايتي حداقل واسه کارگرايي که جزخدا کسي رو ندارن نيست