طرح ترافیک ۹۸ شهر تهران مشخص شد

( آخرین به روزرسانی : 19/08/13 )

طبق این طرح، عوارض طرح ترافیک در سال ۹۸ از دو محدوده مصوب شامل محدوده طرح ترافیک و محدوده زوج و فرد دریافت خواهد شد.

 

طرح ترافیک در سال ۹۷

طبق نسخه  طرح ترافیک در سال ۹۷  که در سال جاری اجرا شد، مبلغ  پرداختی متقاضیان تردد در محدوده طرح ترافیک بر حسب زمان ورود و نوع معاینه فنی تعیین می‌شد. ولی طرح ترافیک ۹۸ با یک تغییر جزئی در ضریب مربوط به معاینه فنی به‌کار می‌رود؛ به این شکل که داشتن معاینه فنی برتر در سال گذشته سبب تخفیف ۲۰ درصدی می‌شد، در حالی که از سال آینده این تخفیف به ۲۵ درصد افزایش یافته است.

ضمن اینکه رقم پایه عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی پایتخت با افزایش حداکثر ۱۵ درصد که میزان آن در پایان سال بر اساس شاخص نرخ تورم توسط شهرداری تهران تعیین خواهد شد، برای سال آینده به تصویب رسید. با اعمال این تغییرات و با فرض برخورداری تمام خودروها از معاینه فنی برتر، میزان عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک برای سه گروه خودرو در سال ۹۸ متفاوت خواهد بود.

خودروهایی که در ساعات اوج صبح وارد محدوده طرح ترافیک شده و در ساعات اوج ترافیک عصرگاهی از محدوده مذکور خارج می‌شوند باید روزانه ۳۸ هزار و ۸۱۲ تومان عوارض پرداخت کنند. برای سفرهایی که فقط یک سر آن در پیک شلوغی انجام شود، مبلغ عوارض ۲۵ هزار و ۸۷۵ تومان و برای سفرهایی که بین ساعت ۱۰ تا ۱۶ صورت گیرد ، این رقم ۱۸ هزار و ۱۱۲ تومان در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب رقم عوارض خودرو سال ۹۸ فقط ۷/ ۷ درصد نسبت به سال جاری رشد دارد. البته اگر خودروهایی که قصد تردد در این دو حلقه مرکزی شهر را دارند، گواهی معاینه فنی برتر نداشته باشند و معاینه فنی آنها از نوع معمولی باشد، ارقام پرداختی آنها ۲۵ درصد بیشتر خواهد بود.

 

نسخه دوم طرح ترافیک ۹۸، محدوده کنونی زوج و فرد است.  در طرح ترافیک  ۹۸ برای اولین بار تردد در ۱۰ بزرگراه مهم شهر تهران که عبارتند از نواب صفوی، امام علی، مدرس، چمران، همت، بعثت، صیادشیرازی، رسالت، کردستان و حکیم مشمول دریافت عوارض برابر با نصف مبلغ طرح ترافیک ۹۸ شد.

قسمت دوم طرح ترافیکی ۹۸ ویژه مرکز شهر که پس از اطلاع‌رسانی به شهروندان از ابتدای تابستان سال آینده اجرایی می‌شود، پیش از این مقرر شده بود طرح زوج و فرد به کلی حذف و تردد در این محدوده برای تمام خودروها با  پرداخت عوارض  انجام شود. اما عملا طرح زوج و فرد به شکل خفیف حذف شده است، از این بابت که همچنان امکان تردد رایگان خودروها در محدوده مذکور برای ۲۰روز در هر فصل وجود دارد.

حتما بخوانید:  استعلام و پرداخت جریمه و عوارض طرح ترافیک

هر فردی می‌تواندبا توجه به نیاز خود در یکی از روزهای هفته در این محدوده تا ۲۰ روز در هر فصل رایگان تردد کرده و بیشتر از آن را نیز در صورت پرداخت عوارض معادل نصف ارقام ذکر شده برای طرح ترافیک بر اساس ساعت ورود و خروج در محدوده و نوع معاینه فنی خودرو امکان تردد دارد؛ اما با این حال همچنان خودروها می‌توانند در بخشی از روزهای سال به شکل رایگان در محدوده مذکور تردد کنند. البته در زمان اجرای طرح زوج و فرد به‌طور میانگین هر خودرو ۳۲ روز امکان تردد رایگان در محدوده مذکور در هر فصل را داشت که اکنون این میزان قدری کاهش یافته است.

بر این اساس افزودن حلقه دوم به محدوده مشمول اخذ عوارض مترقی‌تر شده است، اما دو اشکال اساسی دارد. اشکال نخست آن «آوانس ترافیکی» است که به جمعیت شناور تهران که روزانه از شهرهای دیگر با خودروی شخصی وارد تهران می‌شوند، داده شده است. اگرچه برای این خودروها تعداد روزهای مجاز به سفر رایگان در حلقه دوم طرح ترافیک ۱۵ روز در هر فصل اعلام شده است، اما بهای عوارض این خودروها عینا با عوارض پرداختی شهروندان تهرانی یکسان است.

حدود ۵۰۰ هزار تعداد خودروهای پلاک غیرتهران روزانه وارد پایتخت می‌شوند  که معادل یک‌هشتم تعداد خودروهای پلاک تهران است. بنابراین سهم قابل توجهی از ترافیک و آلودگی هوای تهران مربوز به  تردد این خودروها است.

طرح ترافیک

 

به این ترتیب عوارض دریافتی بابت ترافیک غیربومی تهران هیچ تفاوتی با عوارض ترافیک ناشی از تردد شهروندان تهرانی ندارد. توجه داشته باشید مرور تجربه شهرهای توسعه‌یافته نشان می‌دهد باید چنین تفاوتی تعریف شود.

 

منبع: تجارت نیوز

به این مطلب امتیاز دهید
مشترک
اعلان
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments