با قوانین چک الکترونیکی آشنا شویم

( آخرین به روزرسانی : 19/05/18 )

بانک مرکزی پیش نویس «الزامات، ضوابط و فرایندهای اجرایی چک الکترونیکی» را منتشر کرد. رویکرد اصلی سامانه چک الکترونیک، به حداقل رساندن مخاطرات و کاستی‌های موجود در فرایندهای چک کاغذی و ارایه روشی امن و در عین حال ساده برای مشتریان و بانک‌ها بیان شده است.

 

با  استناد این پیش نویس، چک الکترونیک (دیجیتال) نوع جدیدی از چک است که تمامی قوانین چک کاغذی در آن قابل اجراست. در این نوع چک، اطلاعات در قالب«داده پیام» چک مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت با امضای الکترونیک توسط مشتری صاحب گواهی امضای الکترونیکی معتبر و قابل استناد می شود.

 

سامانه چک الکترونیک

ارتباط مشتریان بانکی با سامانه مربوط به چک الکترونیک، به وسیله درگاه های غیر حضوری امن بانک ها مانند اینترنت بانک و موبایل بانک یا نرم افزار شعب و از طریق کانال امن ارتباطی بین سیستم متمرکز بانک ها و سامانه چک الکترونیک برقرار می شود.

حتما بخوانید:  دارندگان چک برگشتی بخوانند

 

فرایندهای چک الکترونیک

بر این اساس، تمامی فرایندهای چک الکترونیک به جز فرایندهای مسدودی و دریافت گواهی عدم پرداخت (که مراجعه به شعبه در آن‌ها ضروری است) به صورت غیر حضوری انجام می شود. عملیات نقد کردن حضوری (مراجعه به شعبه) نیز بدون امضای الکترونیکی و با ارائه مدرک هویتی نیز در طرح قابل اجراست.

در فرایند چک  جدید دیجیتال، گیرندگان این چک ها برای نقد کردن نیازی به گواهی امضای الکترونیکی ندارند و می توانند مبلغ چک را به مقصد یکی از حساب های خود وصول کنند. البته این افراد برای انتقال چک الکترونیک باید گواهی امضای الکترونیکی داشته باشند.

 

بانک مرکزی در این پیش نویس بیان کرده است که ساختار کارمزد صدور، انتقال و دریافت وجه چک های جدید الکترونیکی بلافاصله اعلام می‌شود و مشابه روال جاری در باره چک های کاغذی، بانک موظف است به ابطال تمبر مالیاتی برای هر عدد چک الکترونیک ارائه شده به مشتریان اقدام کند.

 

طبق پیش نویس مقررات بانک مرکزی در خصوص چک الکترونیک،اعطای همزمان دسته چک کاغذی و الکترونیکی به یک حساب از سوی بانک بلامانع است. ولی اعطای دسته چک جدید مشروط به بازگشت تمامی برگه های دسته چک قبلی و حداقل ۸۰‌ درصد مجموع برگ چک های کاغذی و الکترونیکی تعیین وضعیت شده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
اعلان