وام 100 میلیونی بدون ضامن

جزئیات وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن/ اولویت دریافت با چه کسانی است؟

( آخرین به روزرسانی : 22/01/26 )

۱۲ بانک دولتی مکلف به پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن شده‌اند. اما حالا مشخص شده است که اولویت پرداخت این وام با کارمندان دولت، نهادهای عمومی و شرکت‌های بزرگ خصوصی است. یعنی افرادی که می‌توانند حقوق خود را به‌عنوان وثیقه نزد بانک بگذارند.

ماجرای پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن، خروجی جلسه ابراهیم رئیسی با روسای بانک‌ها بود. او در آن جلسه دستور داد که بانک‌ها از متقاضیان وام‌های خُرد (وام زیر ۱۰۰ میلیون تومان) ضامن نخواهند و وام را بدون وثیقه به آنها پرداخت کنند.

روز گذشته هم وزیر اقتصاد اعلام کرد بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد و دارایی مکلف به پرداخت وام بدون ضامن شده‌اند و این وام از ابتدای بهمن پرداخت می‌شود. اما جزئیات پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن چیست؟

کدام بانک‌ها وام بدون ضامن می‌دهند؟

آنگونه که خاندوزی اعلام کرده بانک‌هایی که زیرمجموعه وزارت اقتصاد هستند مکلف به پرداخت وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن هستند. یعنی ۱۲ بانک شامل بانک‌های مسکن، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی، پست بانک، توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض‌الحسنه مهر ایران، صادرات، ملت و تجارت.

معاون امور بانکی وزارت اقتصاد هم گفته بانک‌های دولتی و بانک‌هایی که دولت در آنها دارای سهام است، وام بدون ضامن پرداخت می‌کنند. بنابراین کلیه بانک‌های دولتی باید این وام را پرداخت کنند.

 

 

مشمولان وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن؟

هدف اولیه پرداخت وام بدون ضامن، این بود که سنگ‌اندازی بانک‌هی برای پرداخت وام به مردم برطرف شود. اما حالا به نظر می‌رسد دستور رئیس جمهور پرداخت وام به کارکنان رسمی دولت را تسهیل کرده و نه مردم عادی را.

چون رئیسی در اظهارات خود تاکید کرده که وام بدون ضامن تنها به کارمندان و حقوق‌بگیران ثابت دولت پرداخت می‌شود. این گفته رئیسی را سخنگوی دولت هم تایید کرده و گفته بود: وام بدون ضامن تنها به کارمندان دولت پرداخت می‌شود.

اما معاون امور بانکی وزارت اقتصاد گفته وام بدون ضامن ، علاوه بر کارکنان دولت، به کارکنان نهادهای عمومی و شرکت‌های بزرگ خصوصی هم پرداخت می‌شود و کارکنان این شرکت‌ها می‌توانند وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی بگیرند.

البته بر اساس اعلام خاندوزی بازنشستگان و کسانی که سوابق آنها ثابت کند که توانایی بازپرداخت اقساط را دارند، می‌توانند وام بدون ضامن بگیرند. بنابراین افراد باید اعتبارسنجی شوند و ثابت کنند که توان بازپرداخت اقساط این وام را دارند. اما در این میان کارمندان دولت نیازی به این اعتبارسنجی هم ندارند.

بنابراین تنها افرادی می‌توانند وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن بگیرند که کارمند بخش دولتی باشند یا حقوق ماهانه ثابت داشته باشند، یا بانک اعتبار آنها را تایید کند.

از طرف دیگر گفته شده که کارکنان دولت، نهادهای عمومی و شرکت‌های بزرگ خصوصی در اولویت دریافت وام ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومانی هستند.

زمان پرداخت وام بدون ضامن؟

به گفته معاون وزیر قرار بود وام ۱۰۰ میلیونی بدون ضامن از ابتدای بهمن ماه پرداخت شود و آنگونه که این مقام مسئول خبر داده پرداخت وام با کارمندان آغاز می‌شود.

اگرچه دولت می‌گوید پرداخت وام بدون ضامن از ابتدای بهمن آغاز شده، اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که وام‌های بانکی سه قفله شده و بانک‌ها وام نمی‌دهند.

رئیس یکی از شعب بانکی به تجارت‌نیوز می‌گویند: بیش از یک ماه است که وام نمی‌دهیم و این فرآیند تا پایان سال ادامه‌ دارد. به گفته برخی از مدیران بانک‌ها حتی پرداخت وام ازدواج هم متوقف شده است چون پرداخت وام با سود چهار درصد برای بانک‌ها صرفه اقتصادی ندارد. اما در این میان دولت همچنان به لیست وام‌هایی که پرداخت نمی‌شود، اضافه می‌کند.

منبع: تجارت نیوز

به این مطلب امتیاز دهید
مشترک
اعلان
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments