6 روش استعلام بدهی و پرداخت قبض آب برق گاز تلفن ثابت و همراه

سالیانه میلیونها تومان برای چاپ قبوض کاغذی در کشور هزینه می شود؛ که این رقم نیز بدون بدون در نظر گرفتن هزینه نیروی انسانی و اتلاف زمان برآورد شده است. آن هم در صورتی که در اغلب کشورهای جهان این روش منسوخ شده و روش های الکترونیکی جای آن را گرفته است.

خوشبختانه طی سالهای اخیر در کشور ما هم روش های متنوعی  برای استعلام بدهی و پرداخت قبوض ایجاد شده است. در این مطلب 6 روش استعلام بدهی و پرداخت قبوض را بررسی می کنیم. در نظر داشته باشید برای پرداخت غیر حضوری قبوض به شناسه قبض و شناسه پرداخت نیاز دارید.

استعلام بدهی و پرداخت پرداخت قبوض با اپلیکیشن کارپرداز

این نرم افزار در کنار سایر ویژگی های کاربردی سرویس پرداخت قبوض را به کاربران ارائه می دهد. برای شروع کافیست کارپرداز را دانلود و نصب کنید.

 دانلود کارپرداز

پس از نصب برنامه می توانید با رفتن به بخش تلفن همراه و لمس قسمت پرداخت قبض، شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد نموده و قبض آب، برق، گاز یا تلفن ثابت یا خط دایمی همراه اول خود را به راحتی پرداخت کنید. از دیگر ویژگی های این برنامه امکان استعلام و پرداخت خلافی خودرو، عوارض شهرداری ، خرید طرح ترافیک، خرید بسته های اینترنت، استعلام تعداد سیم کارتهای به نام، استعلام قیمت گوشی و سیم کارت دست دوم و نو، نرخ روز ارز و طلا و ... است.

پرداخت قبض کارپرداز

از امکانات خوب پرداخت از طریق اپلیکیشن کارپرداز امکان اسکن بارکد قبض است. با اسکن بارکد بدون نیار به وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت به راحتی می توانید قبض خود را پرداخت کنید.

استعلام بدهی و پرداخت پرداخت قبوض با تلفن بانک

تلفنبانک نیز از دیگر روشهای پرداخت قبض است اما شاید منتظر ماندن پشت خط و طی کردن مراحل و یا وارد کردن اعداد یکی از مشکلات این روش باشد. می‌توانید از طریق تماس با شماره تلفنبانک بانک‌ها یا از طریق شماره‌های اختصاصی پرداخت تلفنی  قبض‌های خود را پرداخت کنید.

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض برق ۱۵۲۱

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض آب ۱۵۲۲

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض تلفن ۱۸۱۸

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض تلفن همراه 9990

شماره اختصاصی پرداخت تلفنی تمام قبوض ۲۰۰۰

همچنین از طریق تلفن بانک نیز امکان پرداخت قبض های خدماتی وجود دارد.

[irp posts="4358" name="آدرس اینترنت بانک و شماره تلفن بانک تمامی بانکها"]

توجه داشته باشید که برای پرداخت تلفنی قبوض، علاوه بر شناسه پرداخت و شناسه قبض، به شماره کارت بانکی خود (شمار ۱۶ رقمی روی کارت) و رمز دوم کارت بانکی خود نیاز دارید؛ در صورت نداشتن رمز دوم، می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز بانک خود، رمز دوم را دریافت کنید.

استعلام بدهی و پرداخت قبض برق

پرداخت قبوض با سیستم ATM

در صورتی که کارت شما عضو شبکه شتاب باشد می‌توانید با مراجعه به دستگاه خودپرداز هر یک از بانک‌ها برای پرداخت قبض خود اقدام کنید. بردای پرداخت قبوض با دستگاه خودپرداز به کارت بانکی خود و رمز اول کارت خود نیاز دارید.

برای پرداخت قبض برق، پس از وارد کردن کارت در دستگاه خودپرداز، در منویی که نمایشگر نشان می‌دهد، گزینه «پرداخت قبوض» را انتخاب کنید.

سپس شما باید شناسه قبض و شناسه پرداخت را وارد کنید. در صورتی که شرکت صادرکننده قبض شما از سوی بانک پشتیبانی شود، روی صفحه نمایش دستگاه خودپرداز، مشخصات قبض شما (از جمله نوع و مبلغ قبض) نمایش داده می‌شود.

[irp posts="5759" name="دریافت قبض آب برق گاز تلفن از طریق پیامک"]

پرداخت قبوض با کد USSD

یکی دیگر از روشهای پرداخت قبض استفاده از کدهای USSD است. با استفاده از شماره کدهای USSD بانکهای مختلف و یا سایر موسسات می توانید قبض خود را پرداخت کنید. یکی از مشکلات این روش زمان کوتاه برای وارد نمودن اطلاعات شناسه قبض و شناسه پرداخت است که طولانی شدن آن باعث قطع ارتباط می شود.

شماره کد USSD بانک آینده #۷۴۵*

شماره کد USSD بانک انصار #۷۶۳*

شماره کد USSD بانک پارسیان (پککو) #۷۰۸*

شماره کد USSD بانک پاسارگاد (امپاد) #۷۲۰*

شماره کد USSD بانک حکمت #۷۶۵*

شماره کد USSD بانک رفاه کارگران #۷۲۹*

شماره کد USSD بانک سینا #۷۲۷*

شماره کد USSD بانک شهر #۷۸۷*

شماره کد USSD بانک صادرات #۷۱۹*

شماره کد USSD بانک صنعت و معدن #۷۱۱*

شماره کد USSD بانک کشاورزی #۷۳۰*

شماره کد USSD بانک گردشگری #۷۶۴*

شماره کد USSD بانک مسکن #۷۳۷*  و #۷۱۴*

شماره کد USSD بانک ملت (به پرداخت) #۷۱۲*

شماره کد USSD بانک ملی #۷۱۷*

شماره کد USSD پست بانک #۷۴۷*

شماره کد USSD آپ (پرشین سوییچ) #۷۳۳*

شماره کد USSD جیرینگ #۱۲۳*

شماره کد USSD باجه ایرانسل #۱۰۰*

کد USSD همراه ۲۴ #۷۲۴* (پرداخت الکترونیک سامان)

کد USSD مبنا کارت آریا #۷۷۰*

کد USSD پرداخت نوین آرین #۷۸۰*

کد USSD فن آوا کارت #۷۶۷*

کد USSD موسسه کوثر #۷۴۴*

کد USSD همراه اول #1*

کد USSD ایرانسل #555*

پرداخت اینترنتی قبوض

یکی دیگر از شیوه‌های پرداخت قبوض، پرداخت اینترنتی قبض است. اگر تاکنون قبوض خود را اینترنتی پرداخت نکرده‌اید باید بدانید که برای پرداخت اینترنتی قبوض به شماره ۱۶ رقمی روی کارت، رمز دوم (رمز خرید اینترنتی)، تاریخ انقضای کارت بانکی، CVV2 نیاز خواهید داشت.

علاوه بر این، به شناسه قبض و شناسه پرداخت قبضی که قصد پرداختش را دارید نیاز دارید.

در صورت داشتن این اطلاعات، برای پرداخت اینترنتی قبض خود به آدرس اینترنتی بانک خود مراجعه کنید. البته نیازی نیست حتما از وبسایت بانک خود استفاده کنید؛ می‌توانید از وبسایت دیگر بانک‌ها هم استفاده کنید.

درگاه بانک ملت برای پرداخت قبوض https://bill.bpm.bankmellat.ir/bpgwchannel/

درگاه تاپ برای پرداخت قبوض https://bill.pec.ir

درگاه پرداخت مخابرات برای پرداخت اینترنتی قبض تلفن ثابت https://www.tci.ir/index.html#!/service/quickbill (از طریق این لینک امکان پرداخت قبض تلفن ثابت بدون شناسه قبض امکان پذیر است )

درگاه پرداخت شاپرک برای پرداخت کلیه قبوض https://sadad.shaparak.ir/billpayment

درگاه پرداخت قبض گاز شرکت ملی گاز ایران http://ebill.tehrangasco.ir

پرداخت پرداخت قبوض با دستگاه POS

کارت را از دستگاه عبور دهید و رمز عبور کارت را وارد کنید. گزینه پرداخت روی دستگاه را انتخاب کنید. شناسه قبض و شناسه پرداخت را از روی قبض وارد نمایید. در مرحله آخر دستگاه مبلغ قبض را نمایش خواهد داد، آن را تایید و در نهایت رسید خود را دریافت کنید.