چیز‌هایی که درباره طرح ترافیک جدید در تهران نمی‌دانید

محسن پورسید آقایی در کافه خبر درباره کاهش ترافیک در تهران و هزینه پرداختی شهروندان برای عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک گفت: امسال عوارض پرداختی نصف سال قبل است. در سال‌های گذشته هر کسی می‌خواست وارد طرح شود باید کل پول طرح ترافیک را می‌داد. یعنی اگر کسی می‌خواست هر روز وارد طرح شود باید ۳ روز رایگان می‌آمد و ۳ روز طرح می‌خرید که به پول حالا ۱۲۳ هزار تومان در هفته می‌شد. الان در طرح جدید، گفتیم هفته‌ای ۱.۵ روز رایگان در محدوده آلودگی هوا تردد کنید؛ همان محدوده طرح زوج و فرد قبلی را می‌گویم.

[irp posts="1290" name="استعلام و پرداخت عوارض شهرداری خودرو"]

۴.۵ روز باقیمانده را باید پول بدهد که تعرفه اش امسال، نصف پارسال است. یعنی اگر پارسال روزی ۴۱ هزار تومان برای حضور در روز مخالف پلاک زوج و فرد باید می‌پرداخت، الان ما این را به ۷ تا ۲۰ هزار تومان رساندیم. یعنی ۷ هزار تومان برای حضور در ساعات غیرپیک و با داشتن معاینه فنی برتر و ۲۰ هزار تومان برای معاینه فنی معمولی و حضور در اوج ساعات پیک.

معاون شهردار توضیح داد: در سقف این عوارض، ۲۰ هزار تومان در ۴.۵ روز می‌شود یعنی ۹۰ هزار تومان در هر هفته. یعنی امسال ۹۰ هزار تومان در مقابل ۱۲۰ هزار تومان هزینه هفته‌ای سال پیش کاهش هزینه داشتیم. این که ۲۰ روز رایگان اجازه می‌دهیم هم محاسبه شده است. برای کسانی که موردی کار دارند، مریض دارند، خرید دارند، بازدید یا تفریح دارند، ۲۰ روز در یک فصل، مهلت مناسب و کافی است. یعنی طرح ترافیک جدید برای این‌ها رایگان است. هدف گیری ما روی چه کسانی بود؟ کسانی که هر روز وارد طرح می‌شوند و اصطلاحا الگوی ثابت تردد دارند. یعنی شغلشان طوری است که هر روز با ماشین می‌آیند و هر روز برمی گردند. این‌ها را باید از خودرو دور کنیم و ببریم به سمت حمل و نقل عمومی. یعنی به آن‌ها می‌گوییم بیا در مدل‌های دیگر مسافرت کن.

مجموعه طرح‌ها به نفع عموم مردمی است که موردی در مجموعه کنترل آلودگی هوا کار دارند و هزینه‌ای تقریبا نمی‌پردازند و به ضرر آن‌هایی است که هر روز می‌آید. با این کار می‌خواهیم تغییر رفتار بدهیم. یعنی عده‌ای خودروشان را بگذارند کنار و با وسیله دیگری بیایند. عده‌ای یک ماه اولشان را می‌خواستند استفاده نکنند. یک ماه اول تیر، کاهش زیادی در منطقه داشتیم و همه اذعان دارند ترافیک هم بشدت کم شده است.

منبع: پارسینه