مدارک لازم و نحوه دریافت ارز مسافرتی+ آدرس بانکها

طی یکسال اخیر با توجه به نوسان  شدید قیمت ارز  و قوانین جدید وضع شده درباره نحوه دریافت ارز، بسیاری از متقاضیان ارز مسافرتی دچار سردرگمی شده اند. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از آخرین شرایط دریافت ارز مسافرتی تا انتهای متن با همراه ما باشید.

دریافت ارز مسافرتی

در حال حاضر نرخ ارز مسافرتی تفاوتی با نرخ ارز صرافی ندارد و شما می توانید از طریق صرافی نیز ارز خود را تهیه کنید. ارز مسافرتی تنها جهت کنترل بازار و جلوگیری از کمبود ارز در بانکهای منتخب بانک‌های ملی، تجارت، ملت، سامان و پارسیان که مسئولیت فروش ارز مسافرتی به مردم را به‌عهده دارند، عرضه می شود و بانکهای عامل، روزانه بعد از دریافت قیمت ارز از سوی بانک مرکزی توزیع ارز به مسافران را آغاز می‌کنند. لازم به ذکر است ارزی که از صرافی تهیه می کنید ممکن است از ارزی که از بانک به عنوان ارز مسافرتی تهیه می کنید ارزانتر باشد چراکه ارز مسافرتی بانکها مشمول کارمزد است.

مسافران خارج از کشور می‌توانند برای سفر به کشورهای همسایه 500 یورو و برای دیگر کشورها 1000 یورو ارز مسافرتی دریافت نمایند.

[irp posts="4449" name="تفاوت نرخ ارز نیمایی و بازار و بانک مرکزی(سامانه سنا)"]

لیست شعبه های بانک ملی که ارز مسافرتی می دهند:

میرداماد: استان تهران، تهران، منطقه ۳، میرداماد، پلاک ۱۸۴

اسکان: تهران، خ ولیعصر، نبش خ میرداماد، ساختمان اسکان، طبقه همکف، پلاک ۱۳۵۵

مرکزی: تهران، خیابان فردوسی جنوبی، پلاک ۱۳۸

بازار: تهران، ۱۵ خرداد، روبروی سبزه میدان

امام حسین(ع): تهران، خ انقلاب اسلامی، ضلع شمالی میدان امام حسین (ع)

هفتم تیر: تهران، میدان هفت تیر، روبروی خیابان کریم خان زند، نبش کوچه صارم

استاد معین:  تهران، تهران، میدان استاد معین

کاشف: تهران، تهران، منطقه ۱، استان تهران، تهران، خیابان شریعتی

ارز مسافرتی چقدر بوده و برای کدام کشورهاست؟

ارز 500 یورویی برای کشورهای مشترک المنافع و کشورهایی که با ایران مرز زمینی و آبی دارند:

ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده‌ی عربی و قبرس.

ارز 1000 یورویی نیز به سایر کشورهای دنیا به جز عراق تعلق می‌گیرد.

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی از بانکها

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ارز به شرح زیر است:

  • اصلی و کپی پاسپورت (گذرنامه) جمهوری اسلامی ایران: فراموش نکنید گذرنامه‌ی شما حداقل می‌بایست دارای ۶ ماه اعتبار باشد.
  • اصل و کپی بلیط هواپیما خارجی (مسافرت دوسره‌ی هوایی): بلیط هواپیما حتماً می‌بایست دارای مهر تأیید آژانس هواپیمایی باشد. اگر بلیط خود را به صورت آنلاین تهیه کرده اید لازم است آن‌را پرینت کنید. بلیط هواپیما خارجی شما در این صورت می‌بایست حاوی اطلاعات شرکت صادرکننده، تاریخ، زمان خرید و همینطور کد رهگیری باشد.
  • اصل کارت ملی
  • کپی ویزای کشور مقصد (در صورت لزوم)
  • تکمیل فرم فروش ارز
  • اصل رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور

 

دریافت ارز مسافرتی

شرایط لازم برای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

1-فروش ارز مسافرتی مخصوص مسافرانی است که از فرودگاه‌های امام‌ خمینی (ره) تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد به خارج از کشور می‌روند.

2-بعد از دادن پول به بانک و گرفتن حواله‌ی ارز به یورو، آن را باید در روز سفر همراه خود داشته باشید. ارز فروخته شده در بانک فرودگاه به مسافر تحویل داده می‌شود.

3-برای دریافت ارز در فرودگاه باید رسید مشتری یا همان رسید حواله را باید داشته باشید.

4-استفاده از ارز مسافرتی تنها یک بار در سال برای مسافران هوایی مجاز است.

5-فروش ارز به افراد کمتر از 12 سال، مسافران زمینی، ایرانیان مقیم خارج از کشور و دارندگان گذرنامه‌های خدمت و سیاسی مجاز نیست.

6-فروش ارز مسافرتی حداکثر از 7 روز کاری قبل از تاریخ پرواز مندرج در بلیط مسافر امکان‌پذیر است. مثال: اگر تاریخ بلیط شما 10 مرداد باشد، می‌توانید از تاریخ 6 مرداد (اگر در این فاصله تعطیل رسمی یا جمعه نباشد) به بانک مراجعه کنید.

7-در حال حاضر بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان ارز مسافرتی را به نرخ بازار تحویل می‌دهند.

پرداخت وجه ارز از حساب بانک ملی

نکته مهم متقاضی جهت پرداخت وجه ارز باید وجه نقد یا حساب (کارت بانک ملی) نزد این بانک داشته باشد امکان برداشت از کارت سایر بانک‌ها میسر نیست. اما در بانک سامان می توانید از کارت بانکهای عضو شتاب برای خرید ارز استفاده کنید.

قیمت نرخ ارزهای خارجی

نرخ ارزهای خارجی معمولاً از ساعت ۹:۳۰  به بعد از سوی بانک مرکزی و اداره کل خارجه اعلام می‌شود. بنابراین امکان فروش ارز مسافرتی قبل از اعلام نرخ ارز وجود ندارد.

ممنوعیت فروش ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج

طبق قانون بانک مرکزی فروش ارز مسافرتی فقط مختص ایرانیان مقیم کشوراست و تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نیست. بانک‌ها در صورت شرایط خاص می‌توانند استعلام‌های لازم را از وزارت امور خارجه به عمل‌آورند.