پرداخت وام ۳۰ میلیون تومانی به سربازان مهارت آموز

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: به سربازانی که گواهینامه مهارت آموزی دریافت می‌کنند، بعد از خدمت ۳۰ میلیون تومان وام اشتغالزایی پرداخت می‌شود.

سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع مهارت آموزی یکی از تدابیر خوب سازمان نیرو‌های مسلح است و مراحل ابتدایی را طی می‌کند.

همه مشمولان قبل از اعزام به خدمت، میزان مهارت و تحصیلات خود را در سایت سازمان نظام وظیفه ثبت ‌می‌کنند و با توجه به آن بین نهاد‌های مختلف از جمله سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و سازمان‌های دیگر توزیع می‌شوند و کار توزیع سربازان را سازمان نظام وظیفه انجام می‌دهد.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه سربازان آینده سازان کشور هستند، گفت: در حال حاضر ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزار سرباز در دوران سربازی مهارت می‌آموزند.

سردار مهری افزود: سربازان رکن اصلی توان دفاعی و انتظامی کشور هستند و در دوران دفاع مقدس بیش از نیمی از رزمندگان را سربازان تشکیل می‌دادند.

او گفت: به سربازانی که گواهینامه مهارت آموزی دریافت می‌کنند، بعد از خدمت ۳۰ میلیون تومان وام اشتغالزایی پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در رابطه با مکان اعزام به خدمت سربازان گفت: در نظر داریم که سربازان در حین خدمت و مشمولان با اولویت در نزدیک‌ترین مکان به محل اقامت خود و یا تا شعاع ۳۰۰ کیلومتری، دوران خدمت سربازی خود را سپری کنند و برای سربازان متأهل نیز شرایط مناسبی در نظر گرفته شده است.

او در رابطه با مشمولان خارج از کشور گفت: در گذشته مشمولان مقیم خارج از کشور برای رفت و آمد به کشور باید سه سال از دوران مشمولیت آن‌ها می‌گذشت، اما از این ماه تمام مشمولان مقیم خارج از کشور به شرط اینکه سه سال از اقامت آن‌ها در خارج از کشور گذشته باشد، می‌توانند بدون هیچ محدودیتی به کشور تردد داشته باشند.

[irp posts="5128" name="روش دریافت وام خرید جریمه غیبت سربازی"]

افزایش حقوق سربازان

سردار مهری در خصوص افزایش حقوق سربازان با بیان اینکه افزایش حقوق سربازان یکی از مطالبات ما در نظام وظیفه است، گفت: حقوق سربازان بسیار کم است و باید افزایش پیدا کند.

او با بیان اینکه پرداخت حقوق سربازان توسط دولت انجام می‌شود، گفت: طبق قانون برابر ۶۰ تا ۹۰ درصد حقوق کارکنان باید به سربازان پرداخت شود، اما این کار انجام نمی‌شود و حقوق ۲۰۰ هزار تومانی برای یک سرباز بسیار کم است و حتی پاداش  پایان خدمت سربازان پرداخت نمی‌شود.

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا تصریح کرد: دولت موظف است تمام سربازان بی بضاعت را تحت پوشش قرار دهد و در طول دوران خدمت نیاز‌های آن‌ها را تأمین کند. همچنین در قانون آمده که سربازان باید تا یک سال بعد از دوران خدمت، تحت پوشش بیمه باشند که این موارد اجرا نمی‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران