پیاده روی اربعین در سال 97

هر سال جمعیتی چندین میلیونی از شیعیان برای پیاده روی اربعین پای در راهی کویری و سخت می نهند. به امید آن که قدری در غم بزرگ اهل حرم و بازماندگان حادثه کربلا سهیم باشند. تا شاید کمی رنج و اندوه سهمگین واقعه کربلا را دریابند. سفری چند روزه، با پای پیاده و تهی از آذوقه در میان دو شهر نجف و کربلا. پیاده روی تا حرم امام حسین همیشه یکی از سعادت هایی بوده که دلهای عاشقان حسین در پی آن بوده.

در طول سال و به خصوص در روزهای نزدیک به اربعین حسینی، مردم از هر گوشه ایران به سمت حرم آن امام بزرگوار راهی می شوند. آن هم با پای پیاده. پیر و جوان، زن و مرد، که همگی قرآن در دست دارند، سربند یا حسین بر سر و ذکر او بر لب، به سمت کربلا می روند. تا خدمت شهیدان این واقعا بزرگ و تاریخی عرض ادب کنند.

بیشتر بخوانید: دریافت ویزای اربعین

هتل ها و اقامتگاه های اربعین

در پیاده روی اربعین برای اقامت در طول مسیر جای هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا، هزاران موکب، حسینیه و چادر، آماده پذیرایی از زائران به صورت رایگان هستند. موکب ها دارای فضای مناسب برای استراحت خواهران و برادران هستند، پتو، بالش و ... هم برای زائران فراهم شده، علاوه بر اینکه موکب ها با غذایی گرم و نوشیدنی هایی دلچسب از شما پذیرایی می کنند.عده ای از آن ها حتی برای نشان دادن اخلاص خود، پای زائران را شسته و آن ها را مشت و مال می دهند تا خستگی راه، از تنشان خارج شود.

آن ها حتی نخ و سوزن و چرخ خیاطی هم آماده دارند تا در صورتی که لباس، کوله و یا ساک شما مشکلی داشت، برطرفش کنند، موکب هایی که تلفن دارند هم با رضایت و گاهی هم با اصرار، تلفن خود را در اختیارتان می گذارند. در نزدیکی چادر ها حتی کفاش هایی را می توان دید که برای خدمت به زائران، این چند روز را در مسیر می گذرانند.

اما برای پیدا کردن محل اقامتی مناسب در پیاده روی اربعین، بهتر است که تا قبل از ساعت 8 به دنبال موکب باشید. سعی کنید مهمان آنهایی باشید که در ساختمان و خانه قرار دارند، زیرا شب ها هوا سرد است.

البته اگر تا ساعت 11 برای انتخاب جایِ خواب اقدام نکردید هم جای نگرانی وجود ندارد. زیرا هیچ کس در اینجا بدون جای خواب نمی ماند. بعد از رسیدن به شهر کربلا هم، می توانید از خانه ها و یا موکب هایی که به صورت رایگان پذیرای زائران هستند، استفاده کنید و یا از هتل های شهر.

آب و هوای اربعین

تاریخ اربعین، این واقعه مهم مذهبی به ماه قمری ثبت شده. در نتیجه در ماه های شمسی ثابت نبوده و جابه جا می شود. امسال تاریخ اربعین مصادف شده با 1397/08/08 یعنی فصل پاییز. بنابراین بهتر است با توجه به شرایط آب و هوایی، گرچه در طول روز درجه حرارت هوا مناسب است، اما با در نظر گرفتن شب های سرد مسیر، لباس هایی گرم همراه خودتان داشته باشید.

به طور کلی برای پیاده روی اربعین در پاییز گرمای هوا کمتر اذیت کننده خواهد بود، اما در ساعات آخر شب و همچنین صبح، هوا خیلی سرد خواهد شد. در ساعت 5 صبح که پیاده روی آغاز می شود، تا بالا آمدن آفتاب که حدود ساعت 8 تا 9 باشه، هوا سوز بسیار شدیدی دارد. اما بعد از آن و تا حدود 4 بعدازظهر هوا قابل تحمل است. حتی در بعضی از روزها بسته به شرایط جوی، هوا به شدت گرم می شود.

بعد از ساعت 4 بعد از ظهر و بعد نماز مغرب وعشاء، سرمای هوا زیاد می شود پس شال و کلاه و دستکش قطعا برای آن هایی که سرمایی هستند لازم است.البته توجه کنید که شرایط گفته شده برای بازه زمانی اربعین بوده و با توجه به میانگین دمای هوا در فصل های مختلف که در ادامه آمده است، می توانید برنامه سفر خود را در ماه های دیگر سال نیز، برنامه ریزی کنید.

خوراکی های لازم برای پیاده روی اربعین

برای پیاده روی نیازی به همراه داشتن آب و غذا نیست، تنها مقداری خشکبار مثل پسته، بادام، انجیر خشک، برگه زردآلو و ... کافیست زیرا در پیاده روی اربعین غذا رایگان است. بین راه و تا کربلا، پر از چادرهایی است که برایتان صبحانه، ناهار و شام رایگان آماده می کنند تا شاید این مهمان نوازی از زائران کربلا، داغِ دلهای سوخته آنها را کمی آروم کند.

تعداد چادرها واقعا زیاد است و میزبان ها اصرار دارند تا مهمان آن ها باشید و معمولا هم غذاهایی مثل قیمه نجفی، آب گوشت، ماهی، انواع ساندویچ، انواع خورشت و ... آماده کرده اند. در طول مسیر هم نان تازه، انواع شیرینی، خرما و شیرینی های محلی عراقی برای پذیرایی از مسافران فراهم شده تا برای ادامه راه قوت و نیرو بگیرند.

پیاده روی اربعین

و در آخر بسته به توانتان پیاده روی کنید و هر زمانی لازم بود استراحت کنید. درصورتی که قادر به ادامه مسیر نیستید، نیازی نیست نگران به پایان رساندن مسیر باشید، می تونید از ون، ماشین و یا اتوبوس هایی که در مسیر هستند برای رسیدن به کربلا استفاده کنید.

البته بهتر است راهنمای آنتن دهی تلفن همراه هر اپراتور را در سایت مربوطه چک کنید
همراه اولی ها اینجا
ایرانسلی ها اینجا 
کلیک کنید

شماره‌های ضروری

ممکن است در راهپیمایی اربعین این شماره‌ها به درد شما بخورد. حتما آنها را روی گوشی موبایلتان ذخیره کنید یا جایی دم دستتان نگه دارید.

کد کشور: ۹۶۴++

کد شهری: ۴۰

پلیس: ۱۲۲۱۰۴

آمبولانس: ۱۲۲

آتش نشانی: ۱۲۲۱۱۵

اورژانس: ۱۰۴

افراد گمشده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱

[yasr_overall_rating size="small"]