خبر جدید درباره کسر خدمت سربازی

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح تاکید کرد که سربازان امریه نیز می‌توانند از کسرخدمت‌ سربازی استفاده کنند.

گسترش‌نیوز: سردار موسی کمالی درباره بهره‌مندی سربازان امریه از کسر خدمت‌های سربازی، گفت: تمام شرایط برای سربازان امریه با دیگر سربازان برابر بوده و آنان از نظر حقوق، مزایا و مرخصی و... مانند یکدیگر هستند، تنها تفاوت در طول مدت خدمت این سربازان است و تمامی سربازان امریه به استثنای سربازان امریه یگان‌های حفاظت باید ۲۴ ماه خدمت کنند.

کمالی با تاکید بر اینکه قوانین برای تمام سربازان یکسان است، خاطرنشان کرد: کسرخدمت نیز جزو قوانینی است که برای همه سربازان اجرا می‌شود و در همین راستا سربازان امریه نیز در صورتی که دارای کسرخدمت باشند می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و سازمان‌های به کارگیرنده حق ندارند آنها را از استفاده از این تسهیلات منع کنند.

سازمان‌های دارای سهمیه

وی با بیان اینکه سازمان‌های دارای سهمیه سرباز امریه معمولا سعی می‌کنند افراد بدون کسر خدمت را انتخاب کنند، گفت: با توجه به اینکه هر سازمان هزینه‌هایی را برای دوران آموزشی سربازان امریه پرداخت می‌کند بنابراین عمدتا این سازمان‌ها سربازانی را انتخاب می‌کنند که مدت زمان بیشتری بتوانند از حضور آنها بهره‌مند شوند، به همین دلیل ممکن است در فرآیند جذب سربازان امریه، افراد فاقد کسر خدمت را انتخاب کرده یا جزو اولویت قرار دهند، اما اگر این سازمان‌ها سرباز دارای کسر خدمت را جذب کنند، نمی‌توانند مانع از بهره‌مندی‌اش از کسر خدمت شوند.

[irp posts="3018" name="شرایط خرید بیمه سربازی و افزودن به سابقه بیمه در سال ۹۸"]

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره اینکه ممکن است برخی از افراد قبل از انتخاب به عنوان سرباز امریه، مدعی شوند که کسرخدمت نداشته و پس از جذب خواستار استفاده از آن شوند، گفت: برای پیشگیری از این مسئله نیز اگر مشخص شود که کسی به دروغ مدعی نداشتن کسر خدمت شده است، باید به سازمان بکارگیرنده خسارت داده و از کسر خدمتش استفاده کند. مبلغ پرداختی این خسارات نیز بسته به هزینه‌های آموزشی سازمان‌ها متفاوت است.

کمالی در مورد افرادی که ممکن است پس از جذب به عنوان سرباز امریه متوجه داشتن کسرخدمت یا مشمول بهره‌مندی از آن شوند، اظهارکرد: این افراد می‌توانند از کسرخدمتشان استفاده کنند و نیازی به پرداخت جریمه نیز وجود ندارد. اگر افرادی هم هنگام جذب اعلام کنند که دارای کسر خدمت هستند و بعد از پذیرش، سازمان مربوطه اجازه بهره‌مندی از کسر خدمت رابه آنان ندهد، می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی درباره اینکه آیا ممکن است، سازمانی که سرباز امریه جذب کرده، به دلیل داشتن کسر خدمت این امریه را باطل کند؟ گفت: موضوعی به نام ابطال امریه سربازی نداریم.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره چگونگی ثبت کسرخدمت و بهره‌مندی از آن برای سربازان امریه نیز اظهارکرد: این موضوع را ابلاغ و تاکید کرده‌ایم که سربازان امریه برای بهره‌مندی از کسرخدمت خود باید به یگانی که دوران آموزشی خود را در آن سپری کرده‌اند مراجعه کنند، تا پس از ثبت کسر خدمتشان زمان پایان خدمتشان با احتساب کسر خدمت در سامانه وظیفه عمومی ثبت شود.

منبع: گسترش نیوز