معرفی بیمه عمر و سرمایه گذاری

بیمه عمر و سرمایه گذاری قرارداد بیمه‌ای است که ضمن پرداخت سرمایه به فرد، در صورت فوت امکانات فوق‌العاده و متنوع سرمایه گذاری را برای بازماندگان، فراهم می‌کند.

هر کسی می‌تواند این بیمه‌نامه را برای خودش و یا افراد خانواده‌اش تهیه کند.

بیمه عمر و سرمایه گذاری جزو پرطرفدار‌ترین بیمه‌های عمر در میان افراد است که با اضافه کردن یک برنامه سرمایه گذاری سیستماتیک به بیمه عمر بلند مدت، روز به روز طرفداران بیشتری را در نقاط مختلف دنیا جلب می‌کند.

در واقع بیمه عمر و سرمایه‌گذاری در جهت رفاه و امنیت مالی فرد و خانواده او خانواده  ایجاد شده است.  آسودگی و آرامش خاطری که این بیمه ایجاد می‌کند از جمله دلایل محبوبیت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است.

[irp posts="2999" name="بیمه اختیاری و خویش فرما چیست؟"]

اصطلاحات بیمه عمر و سرمایه گذاری :

بیمه عمر و سرمایه گذاری از ترکیب دو بخش پوشش های بیمه ای و قسمت خدمات سرمایه گذاری تشکیل شده  که در متن زیر به راجع به آن صحبت می‌کنیم

1-  پوشش های بیمه‌ای:

در این قسمت ، ابتدا شخص ، مبلغی تعین می‌کند که این مبلغ در صورت فوت وی به هر علت حتی فوت طبیعی ، فوت بر اثر بیماری ، حادثه ، زلزله ، تصادف رانندگی و ... به بازماندگان پرداخت می شود . این مبلغ در سریعترین زمان و بدون نیاز به تبعیت از قانون انحصار وراثت و مالیات بر ارث و ... پرداخت می‌شود . این مبلغ در اصطلاح "سرمایه فوت" نامیده می‌شود . ( این سرمایه تا سقف 1.000.000.000 ریال قابل ارائه است ) همچنین انتخاب بازماندگان ( که در بیمه نامه به عنوان ذینفعان مشخص می‌شود) در اختیار بیمه گذار می‌باشد . بطور مثال شخص میتواند فرزند 2 ساله خود ، مادر ، خواهر ، همسر و ... را ذینفع قرار دهد .

پوشش های اضافی بیمه عمر :

یک امکان مفید و جالب و از ویژگی های جذاب کننده بیمه عمر و سرمایه گذاری پوشش‌های اضافی بیمه عمر می‌باشد که در این بیمه نامه قابل خرید هستند. تعدادی از این پوشش‌ها را به طور مختصر شرح می‌دهیم .

[irp posts="2916" name="بیمه زنان خانه‌ دار به چه صورت است"]

پوشش فوت بر اثر حادثه:

در صورتی که این پوشش انتخاب شده باشد و بیمه شده بر اثر حادثه فوت شود ، علاوه بر اینکه بازماندگان کل سرمایه فوت را دریافت می‌کنند ، تا 3 برابر این مبلغ را هم به عنوان سرمایه فوت بر اثر حادثه دریافت می کنند . به طور مثال : بیمه شده ای پوشش بیمه عمر با سرمایه فوت 200 میلیون ریال و پوشش فوت بر اثر حادثه به میزان 600 میلیون ریال خریده است و فقط یک قسط حق بیمه پرداخت کرده باشد . در صورتیکه در اثر حادثه ای ( مانند تصادف رانندگی) فوت نماید ، بازماندگان 200 میلیون ریال بعلاوه 600 میلیون ریال و جمعا معادل 800 میلیون ریال دریافت میکنند .که به نسبت حق بیمه بسیار کم پرداختی پوشش بیمه ای قابل توجهی میباشد . ( این پوشش تا سقف 1.000.000.000 ریال ارا‌‌ئه می‌شود )

پوشش امراض خاص :

این پوشش هم از ویژگی های منحصر بفرد بیمه عمر و سرمایه گذاری است ، با خرید این پوشش بیمه شده در صورتی که پس از گذشت سه ماه ( به عنوان دوره انتظار) از صدور بیمه نامه دچار یکی از امراض صعب العلاج مانند : سکته قلبی ، سکته مغزی ، جراحی قلب باز ، انواع سرطان ها و نیاز به پیوند اعضاء ( کلیه ، کبد و ... ) گردد ، کل هزینه های درمانی به بیمه شده پرداخت میشود . ( این پوشش تا سقف 200 میلیون ریال قابل ارائه است )

در بیمه عمر و سرمایه گذاری پوشش های مفید دیگری مانند پوشش نقص عضو و پوشش معافیت از پرداخت اقساط حق بیمه تا روز پایان قرارداد  نیز قابل تهیه هستند.

2-  خدمات سرمایه گذاری:

در بیمه عمر و سرمایه‌ گذاری علاوه بر اینکه پوشش های بیمه ای از پرداخت اولین قسط حق بیمه شروع میشوند ، از همان ابتدا نیز بر پس اندازهایی که توسط بیمه گذاران به عنوان قسط حق بیمه پرداخت می شود سود تضمینی ، به صورت بهره مرکب و روزشمار تعلق میگیرد و پس از پایان دوره بیمه نامه ( که به دلخواه شما میتواند بین 5 الی 30 سال باشد ) کل مبلغ پس انداز شده به همراه سود بهره مرکب آن به بیمه گذار پرداخت میشود ( به زبان ساده کل پولی که از ابتدا تا انتها جمع شده + سود بهره مرکب و روز شمار آن !) در حقیقت این سرمایه گذاری حاصل جمع آوری پس انداز های شماست با این تفاوت که به این پس اندازها از ابتدای سرمایه گذاری سود ویژه تعلق می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی: مشاهده سوابق بیمه کارپرداز

تفاوت این سرمایه گذاری با سپرده گذاری در بانک در دو جنبه مهم قابل اشاره است اول اینکه سپرده گذاری در بانک نیاز به سرمایه قابل توجه و کلان در ابتدای سرمایه گذاری دارد . در صورتیکه این سرمایه ، در بیمه های عمر و سرمایه گذاری با جمع آوری پس انداز های کوچک شکل میگیرد و سود تضمینی و بهره مرکب هم به آن تعلق میگیرد و دوم اینکه پس از پرداخت اولین قسط ، بیمه شده تحت پوشش های بیمه ای قرار میگیرد.