واریز زودهنگام مستمری روستاییان و عشایر سیل‌زده

مدیرکل تعهدات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر اعلام کرد مستمری فروردین‌ماه بیمه‌شدگان این صندوق که در مناطق سیل‌زده داد زودتر از موعد واریز می‌شود.

واریز زودهنگام مستمری به روستاییان و عشایر سیل‌زده

سوگند در مورد وضعیت روستاییان و عشایر سیل‌زده بیمه‌شده گفت: روز گذشته جلسه‌ای با شورای مدیران در این خصوص داشتیم و نامه‌ای به استان‌هایی که درگیر سیل هستند، ارسال کردیم و از ستاد بحران استانی خواهش کردیم که لیست مناطقی که درگیر سیل هستند را به ما بدهند و ما از طریق این آدرس به بیمه‌شده‌های خود برسیم  و ببینیم که وضعیت به چه صورت است.

وی افزود: متاسفانه تا این لحظه اطلاعات به ما داده نشده و قرار شده است تا پایان امروز اطلاعات بیمه‌شده‌های گرفتار در سیلاب را به ما بدهند و ما هم به بخش IT بدهیم.

مدیرکل تعهدات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر: با داشتن اطلاعات آماری می‌توانیم به‌طور مثال بفهمیم در شهرستان پل‌دختر چند نفر بیمه‌شده داریم یا در استان گلستان همه مناطق درگیر سیل نیستند و فقط برخی از روستاها درگیر هستند.

سهیلی افزود: مدیر استان ما باید با ستاد بحران استان هماهنگ می‌شد و در آیین‌نامه ما هم نوشته که  هر قدمی که در خصوص بحث بیمه بیکاری یا پرداخت حق بیمه آن‌ها در زمان‌های بحرانی انجام دهیم ابتدا باید آن مناطقی که درگیر موضوع و حادثه دیده‌اند را مراجع ذیصلاح کتبا به ما اعلام کنند.

این در حالی است که در این مناطق همه درگیر هستند حتی استان ما و همکاران ما در دفتر استانی همه در این 10 تا 12 روز بسیج شدند و به مردم کمک می‌کردند به همین دلیل گزارش مکتوبی نمی‌توانستند از ستاد بحران بگیرند و وضعیت طوری نبود که بتوانند مکاتبه‌ای داشته باشند و استانداری آن را تایید کند که این مناطق درگیر سیل هستند.

[irp posts="3029" name="افزایش سه برابری مستمری مددجویان سیل‌زده"]

مدیرکل تعهدات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: هر چه تاکنون می‌شنویم و می‌بینیم همان چیزهایی است که در رسانه‌ها می‌گویند. ولی اگر ما بخواهیم قدمی برداریم قطعا  باید براساس تکلیف آیین‌نامه‌مان پ  طبق ماده 8 باشد.

سهیلی گفت: بعد از اینکه مراجع ذیصلاح مناطق سیل‌زده را مشخص کردند و به تایید رساندند قانون مکلف کرده که ما آمار را به دولت بدهیم و دولت حق بیمه متعلقه‌ای که خود بیمه‌شده باید بپردازد یعنی آن 5 درصد را دولت به عهده بگیرد و بپردازد.

سهیلی افزود: البته همه این‌ها منوط به این است که ستاد بحران استان‌ها که تحت نظر خود استانداری کار می‌کند ابتدا وارد عمل شوند و لیست این افراد را به ما بدهند.

مدیرکل تعهدات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: به هر جهت تکلیف ما معافیت این‌ها از پرداخت 5 درصدی حق بیمه‌شده‌شان است و این تکلیف از ما ساقط نمی‌شود. قطعا ما به تکلیفمان در ماده 8 آیین‌نامه عمل خواهیم کرد منتها بعد از تایید مراجع ذیصلاح.

[irp posts="2988" name="حق بیمه سال ٩٨ کارگران و کارمندان"]

سهیلی از پرداخت مستمری فروردین‌ماه بیمه‌شدگان این صندوق خبر داد و گفت: قرار شده به‌عنوان کمک به سیل‌زدگان این مستمری را زودتر واریز می‌کنیم و پیگیری می‌کنیم که در صورت نیاز هر کمکی که بتوانیم به بیمه‌شدگانمان ارائه دهیم.

همچنین سهیلی در مورد میزان کمک نقدی به روستاییان و عشایر سیل‌زده گفت: روی مبلغ ‌آن هنوز صحبتی نشده چراکه همه این‌ها نیازمند دریافت مجوز از هیئت امنا و هیئت‌مدیره است.

سهیلی افزود: قرار شده این افراد را شناسایی کنیم و بگوییم که مثلاا در پل‌دختر چند نفر بیمه‌شده داریم، خودمان حدسمان این است که آن‌هایی که درگیر هستند اعم از مستمری‌بگیر و بیمه‌شده عددشان خیلی بالا نیست با توجه به مناطقی که درگیر سیل هستند.  با تمام این تفاصیل در حال حاضر مشکل اصلی سیل‌زدگان تامین معیشت روزانه است.

منبع: فارس نیوز