اینتاکد مالیاتی چیست؟ نحوه ویرایش کد اینتا چگونه است؟

نظر به اینکه یکی از پیش نیازهای هوشمندسازی نظام مالیاتی، شناسایی و طبقه بندی دقیق فعالیت های اقتصادی موجود می باشد و از سوی دیگر نظام های طبقه بندی موجود نظیر آیسیک دارای برخی از ایرادات ساختاری و محتوایی می باشند که این امر قابلیت بکارگیری آنها را در سامانه های مختلف با مشکل مواجه می کند، بنابراین سازمان امور مالیاتی کشور موضوع شناسایی، طبقه بندی و کدگذاری فعالیت های اقتصادی را در دستور کار خود قرارداد به نحوی که ضمن طبقه بندی فعالیت های اقتصادی در 3 بخش تولید، بازرگانی و خدماتی به هر فعالیت اقتصادی یک شناسه یکتا ( اینتاکد ) اختصاص داده شده است. بدیهی است کدگذاری انجام شده مختص سازمان مالیاتی کشور می باشد و صرفا در سامانه های مربوط به این سازمان بکار گرفته خواهد شد.

همچنین شایان ذکر است مهمترین ویژگی های سیستم شناسایی و کد گذاری فوق به شرح زیر می باشد:

  • فعالیت های کدگذاری شده شامل فعالیت هایی است که در نظام مالیاتی شناخته شده است و بنابراین ابهامی در مورد آنها وجود ندارد.
  • در صورت شناسایی فعالیت های جدید، امکان افزودن آن به فهرست فعالیت ها فراهم می باشد.
  • در مورد فعالیت های بازرگانی طبقه بندی و کدگذاری براساس تولید داخل- وارداتی صورت پذیرفته است که امکان اتخاذ سیاست های حمایتی را فراهم می نماید.
  • امکان تطبیق و اتصال (mapping)  کدهای طراحی شده با کدهای آیسیک وجود دارد.

نحوه اصلاح اینتاکد مالیاتی

برای اصلاح اینتاکد در مرورگر اینترنتی خود به آدرس gov.tax.ir بروید و وارد میزخدمت عملیات الکترونیکی مالیاتی شوید.

قسمت پیش ثبت نام و ثبت نام الکترونیک و سپس قسمت «ورود به ثبت نام» را کلیک کنید.

در اینجا می توانید با انتخاب نوع مودی به صورت حقیقی و ورود شماره ملی خود، روی ورود به ثبت نام کلیک کنید.

سپس وارد صفحه ای می شوید که همه پرونده های الکترونیکی مرتبط با شماره ملی شما نمایش داده می شود. در این صفحه پرونده مربوط به شخص حقیقی تان را که به صورت مشارکت انفرادی است انتخاب نموده و دکمه ورود به ثبت نام را کلیک نمایید.

پس از تایپ نام کاربری، کلمه عبور و کلمه امنیتی، دکمه ورود را می زنیم.

وقتی وارد صفحه پرونده الکترونیکی خود شدید در قسمت سمت چپ نیازمندیها مواردی که با قرمز نوشته شده است را بایستی تصحیح یا تکمیل نموده بر روی قسمت قرمز رنگ کلیک کنید.

وارد صفحه پرتال ثبت نام می شوید . در صورتی که قبلا اینتاکد خود را وارد کرده اید و نیاز به تصحیح دارد، به قسمت ویرایش اطلاعات ثبت نام بروید. در بخش لیست فعالیتها براساس اینتاکد، روی افزودن فعالیت جدید بزنید تا به صفحه ایجاد یا ویرایش فعالیتها بروید.

کد اینتا مالیاتی

در بخش اول گزینه 3 یا خدمات را انتخاب کنید.

در بخش دوم گزینه 12 یا امور ساخت و ساز و پیمانکاری های مربوطه را انتخاب کنید.

در بخش سوم قسمت خدمات یا گزینه صفر را انتخاب کنید.

در بخش چهارم در صورتی که طراح هستید کد 3120020 یا همان سایر اشخاص (حقیقی و حقوقی) که در امور مطالعه و تهیه طرح راه و ساختمان، تاسیسات، خاک شناسی و مقاومت مصالح، نقشه کشی، نظارت (عالیه و کارگاهی)، محاسبات فنی و ... فعالیت دارند و مشمول ضوابط و تعرفه های سازمان مدیریت نمی باشند را انتخاب نمایید.

شرح فعالیت را مهندس طراح انتخاب و در صورتیکه علاوه بر کار طراحی و محاسبه کار دیگری همچون نظارت نیز انجام می دهید پس از ثبت این قسمت و برگشتن به صفحه قبل، دوباره در قسمت افزودن فعالیت جدید به همین صفحه برگردید و کدها را به همان ترتیب قبل انتخاب نمایید.

تنها در ردیف آخر کد 3120030 با عنوان شرکت های مهندسی مشاور و مهندسین ناظری که بر عملیات اجرای پروژه نظارت دارند(به استثنای نظارت عالیه و کارگاهی) را انتخاب نمایید.

شرح فعالیت را مهندس ناظر انتخاب نموده و درصد فعالیت را به میزان فعالیتی که در این رشته دارید انتخاب نمایید.

در صورتیکه علاوه بر فعالیت های سازمان نظام مهندسی، کارشناس عضو کانون کارشناسان رسمی دادگستری نیز می باشید و در آن زمینه هم فعالیت دارید، بایستی کد 3110030 را انتخاب فرمایید. دقت کنید مجموعه درصد فعالیت های شما در چند رشته باید به درصد فعالیت 100 برسد در غیر اینصورت دچار خطا در سامانه خواهید شد.

پس از ثبت مدتی زمان لازم است تا سازمان امور مالیاتی اطلاعات مربوط به شما را پردازش کند. پس از اینکه اطلاعات شما پردازش شد و شما در اصطلاح وارد مرحله (45) شدید، امکان ثبت اظهارنامه مالیاتی برای شما میسر می گردد.