استعلام و پرداخت عوارض خودرو

پرداخت عوارض سالانه خودرو

عوارض خودرو چطور محاسبه می‌شود؟

تمامی خودرو‌ها برای تردد در سطح شهرها باید سالیانه عوارض خودرو پرداخت کنند. عوارض شهرداری خودرو با توجه به نوع خودرو تعیین می‌شود. عوارض خودرو توسط شهرداری‌ها جهت انجام امور شهری مثل طرح های عمرانی، خدماتی و رفاهی و… هرینه می‌شوند.

اخبار تازه: پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو

عوارض طرح ترافیک خودرو

اگر وسیله نقلیه‌ای بعد از ساعت ۱۶ یک بار توسط دوربین‌ها در یک روز مشاهده شود در صورتی که معاینه فنی برتر داشته باشد نرخ عوارضش ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان خواهد بود و در صورتی که معاینه فنی عادی داشته باشد نرخ عوارض آن ۲۴ هزار تومان خواهد بود، دقت داشته باشید که طرح ترافیک پایتخت از ساعت ۶:۳۰ صبح لغایت ۱۹ بجز روزهای پنجشنبه و تعطیلات رسمی در محدوده طرح ترافیک اجرا می‌شود و میزان پرداخت عوارض در محدوده طرح ترافیک در سال ۹۷ نیز مصوبه شورای شهر تهران را دارد.

منبع: ایسنا

پرداخت عوارض سالانه خودرو با وجود اندک بودن جزو وجوهی است که در مدیریت شهر و امورات آن بسیار تاثیر گذار است. بنابراین کوتاهی درپرداخت عوارض شهرداری خودرو منجر به اختلال در مدیریت اموارت شهر می‌شود.

 

مبلغ عوارض خودرو شهرداری به صورت سالانه تعیین می‌شود و به چند عامل بستگی دارد:

۱. مدل خودرو شما

هر چه خودرو شما ارزش بالاتری داشته باشد باید عوارض بیشتری پرداخت کنید.

۲. شهر محل سکونت شما

شهرهای مختلف هم نرخ‌های متفاوتی دارند. مثلا عوارض یک خودروی خاص در تهران گران‌تر از عوارض همان مدل خودرو در یک شهرستان است.

۳. سال پرداخت عوارض

عوارض یک خودرو خاص در یک شهر خاص در سال‌های مختلف متفاوت است و طبیعتا هر سال گران‌تر می‌شود.

 

پرداخت عوارض خودرو

طی سالهای اخیر پرداخت عوارض سالانه خودرو به صورت اینترنتی بسیار متداول شده است. برای استعلام عوارض خودروتان و همچنین پرداخت اینترنتی آن در صورت تمایل می‌توانید از طریق اپلیکیشن کارپرداز اقدام کنید. برای استعلام عوارض شهرداری ماشین‌تان می‌توانید اپلیکیشن کارپرداز را از همینجا دانلود کنید:

دانلود کارپرداز

همچنین شهروندان تهرانی می‌توانند برای پرداخت عوارض خودروهایشان در شهر تهران به صورت آنلاین، به سایت سامانه اینترنتی پرداخت عوارض خودرو شهرداری تهران مراجعه کنند.

همچنین می‌توانید با استفاده از کد دستوری *۱۳۷*۳*۳# و وارد کردن شماره پلاک خودرو از میزان بدهی طرح ترافیک مطلع شوید.

اینحا بخوانید: طرح ترافیک ۹۸ شهر تهران مشخص شد

 

عوارض شهرداری خودرو در سال ۹۷

عوارض شهرداری خودرو در سال ۹۷ بر اساس لایحه بودجه سال ۹۷ به این صورت است که مبلغ عوارض نوسازی یک و نیم درصد (۱٫۵ %)، عوارض سالیانه انواع خودرو ۱٫۵ در هزار ارزش قیمت فروش کارخانه های داخلی و ۱٫۵ در هزار ارزش خودروهای وارداتی، عوارض صدور گذرنامه و گواهی نامه به میزان ۵ درصد (۵%) تعرفه صدور آن ها تعیین شده است.

البته محاسبه آن به صورت دستی برای هر خودرو کار سخت و پیچیده‌ای است و راحت‌تر آن است که آن را استعلام کنید.

 

عوارض شهرداری خودرو چقدر است؟

مبلغ عوارض شهرداری خودرو با توجه به نوع خودرو تعیین می‌شود. تمامی وسایل نقلیه اعم از سبک و سنگین و موتور سیکلت ها ملزم به پرداخت عوارض سالانه خودرو هستند. مبنای محاسبه مبلغ عوارض سالیانه خودرو‌های سواری تولید داخل، قیمت فروش کارخانه و برای خودرو‌های وارداتی، مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی می‌باشد.

سامانه پرداخت عوارض خودرو

جهت مشاهده جزییات عوارض شهرداری خودرو برای ماشین‌های مختلف در سال ۱۳۹۷ می‌توانید این مطلب را ببینید.

مطالب مرتبط

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک  
اعلان