پیشنهاد پرداخت یارانه غیرنقدی

علی دینی ترکمانی کارشناس و استاد اقتصاد گفت:  به نظر می‌رسد  با توجه به شرایط رکود اقتصادی و تورم بالا و پیش‌بینی اوضاع اقتصادی در سال آینده توزیع یارانه غیر نقدی می‌تواند برای معیشت مردم مناسب‌تر باشد.

این کارشناس اقتصادی افزود: پرداخت یارانه غیر نقدی تاکنون به‌صورت سبد کالا و پراکنده بوده که به همراه یارانه نقدی به مردم با سطح درآمد پایین توزیع می‌شده است. البته در زمان جنگ با اختصاص کوپن، یارانه به کالای‌های اساسی تعلق می‌گرفت و کالا‌ها باقیمت پایین توزیع می‌شد.

اگر سازوکار‌ها درست تعریف شود و تغییر کند و بودجه‌ای که اختصاص داده‌شده برای عرضه کالا‌های اساسی صورت گیرد، این اطمینان حاصل می‌شود که به خانوار‌ها رسیدگی بیشتری می‌شود.

دینی ترکمانی در ادامه گفت: کالای اساسی که با ارز 4200تومانی به مردم تعلق می‌گیرید یارانه غیر نقدی محسوب می‌شود، چون کالا‌ها دارای اختلاف قیمت در بازار هستند.

 ترکمانی در خصوص پرداخت یارانه نقدی گفت: پرداخت یارانه نقدی قدرت انتخاب در هزینه را برای مردم به همراه دارد و این مزیت محسوب می‌شود، ولی می‌بایست مبلغ یارانه با توجه به افزایش تورم تغییر کند در غیر این صورت قدرت خرید مردم کاهش خواهد یافت.

ایتجا بخوانید:‌ یارانه چه کسانی در سال 98 حذف می‌شود؟

 

دینی ترکمانی در خصوص کالا‌های اساسی که به دلیل حجم کم، عادلانه بین مردم توزیع نمی‌شنوند، افزود: همه کالا‌هایی که با ارز 4200تومانی عرضه می‌شوند مورد مقبولیت مردم نیستند وعده‌ای تمایل برای دریافت آن‌ها ندارند، به‌عنوان‌مثال گوشت و برنج وارداتی برای کسانی که درآمد بالاتری دارند جذابیت ندارد و خریداری نمی‌کنند و این معنی عدم رعایت عدالت نیست.

این اقتصاددان در خصوص این باور که توزیع یارانه نقدی منجر به افزایش نقدینگی می‌شود گفت: در مرحله اول باید مشخص شود این یارانه‌ها از کدام منبع تأمین اعتبار می‌شوند، به‌عنوان مثال اگر از جابه‌جایی مخارج دولت باشد و یا از طریق درآمدهای مالیاتی و یا از افزایش قیمت حامل‌های انرژی باشد بدین معناست که دولت درآمد را از مردم دریافت می‌کند و در قالب یارانه در اختیار مردم می‌گذارد که در این حالت افزایش نقدینگی را به همراه نخواهد داشت.

ضمن اینکه اگر دولت یارانه‌ها را از محل بانک مرکزی پرداخت کند موجب افزایش نقدینگی خواهد شد. آنچه وجود دارد این است که دولت 10هزار میلیارد کسری یارانه‌ها را از محل‌های دیگر تامین می‌نماید.