اقدام متفاوت بانک‌ها در برگشت زدن چک‌ها + قانون چک جدید

چک برگشتی

قانون چک جدید، آبان ماه سال گذشته با هدف افزایش اعتبار چک به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. قانون چک جدید، نگاهی پیشگیرانه به معضل چک‌ برگشتی دارد و در نظر دارد تا جلوی صدور چکی که قرار است برگشت بخورد را بگیرد. از جمله راهکارهای این قانون برای رسیدن به این هدف، حذف فرایند طولانی‌مدت و اضافی پیگیری قضایی چک برگشتی است به نحوی که با اجرای کامل این قانون می‌توان در کمتر از ۲۰ روز چک برگشتی را نقد کرد.

طبق قانون چک جدید، نقد شدن سریع چک برگشتی بدون دریافت کد رهگیری ممکن نیست.

[irp posts="3702" name="دارندگان چک برگشتی بخوانند/قانون جدید چک برگشتی"]

 

۵ قانون جدید چک

لازمه نقد شدن ۲۰ روزه چک برگشتی کد رهگیری است. چرا که  طبق ماده ۴ قانون جدید صدور چک، از این پس به گواهی‌نامه‌های فاقد کد رهگیری در مراجع قضایی و ثبتی ترتیب اثر داده نمی‌شود. بدین ترتیب افرادی که قصد شکایت از صادرکننده چک برگشتی و اخذ اجراییه ۲۰ روزه را دارند باید حتما کدرهگیری چک برگشتیشان بر روی گواهی‌نامه عدم پرداخت درج شده باشد.

در همین راستا، بانک مرکزی در تاریخ ۲۸ اسفندماه سال گذشته بخشنامه ای به بانک‌ها ابلاغ کرد. در قسمتی از این بخشنامه درباره آمده است: «شناسه چک برگشتی که در سامانه چک‌های برگشتی بانک مرکزی تولید می‌شود، همان کد رهگیری بوده و بانک واگذارنده می‌بایست تمهیدات لازم را برای درج شناسه یاد شده بر روی گواهینامه عدم پرداخت صادره تحت عنوان کد رهگیری اتخاذ نماید». این بدان معناست که بانک‌ها باید به ازای هر چک برگشتی یک کدرهگیری صادرکرده و به دارنده چک برگشتی تحویل بدهند.

خبر تازه: پرداخت مبلغ چک از دیگر حساب‌ها امکان‌پذیر شد

 

اقدام مخالف با قانون چک جدید و بخشنامه بانک مرکزی برخی بانکها

براساس پیگیری‌های میدانی، با وجود آنکه این دارنده چک برگشتی است که برای دادرسی قضایی به این کد احتیاج دارد اما برخی بانک‎ها طی اقدامی عجیب که برخلاف قانون چک جدید و بخشنامه ابلاغ شده بانک مرکزی است، این کد را فقط به صادرکننده چک برگشتی می‌دهند و معتقد است تنها با رضایت صادرکننده است که دارنده این چک ها می‌تواند به این کد دسترسی داشته باشد. به عبارتی جوابی که معمولا کارمندان بانک به مردم درباره درخواست شان برای درج کدرهگیری می‌دهند، این است: «این کد تنها در سامانه استعلام چک برگشتی صادرکننده قابل دسترسی است و من نیز این اجازه را ندارم که بدون رضایت صادرکننده این کد را به شما بدهم».

براساس این گزارش، این بانک ها با بی توجهی به اجرای قانون چک جدید و بخشنامه بانک مرکزی، جلوی اجرای این قانون را گرفته اند و عملا مردمی که با اعتماد به قانون جدید، از چک استفاده کرده‌اند را گرفتار کرده اند. انتظار می‎رود بانک مرکزی هر چه سریع‌تر در این زمینه به وظایف نظارتی خود عمل کند و جلوی تخلفات بانک های مذکور را بگیرد.

منبع: مشرق نیوز

[sg_popup id="1107" event="inherit"][/sg_popup]