تثبیت قیمت موبایل در بازار

قیمت موبایل در بازارهای مختلف طی هفته‌های اخیر در حالی با شرایط با ثبات رو به رو بوده که برخی از افزایش قیمت این کالا با اجرای کامل طرح رجیستری و عدم ثبت واردات موبایل مسافری خبر داده‌ بودند.

تثبیت قیمت موبایل در بازار با وجود اجرای فاز جدید رجیستری تلفن همراه

بر اساس اظهارات مقامات مختلف دولت از جمله وزیر کشور و همچنین مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وعده اجرای کامل طرح رجیستری با استفاده از تبادل اطلاعات میان سامانه مسافری گمرک و دیتا بیس گذرنامه نیروی انتظامی از ابتدای سال جاری مطرح شده بود.

در نهایت با تکمیل فرایند اتصال دو سامانه مورد اشاره از ابتدای خرداد ماه سال جاری ثبت تجاری تلفن همراه وارداتی در سامانه مسافری گمرک متوقف شد.

قیمت موبایل در بازارهای مختلف طی هفته‌های اخیر در حالی با شرایط با ثبات رو به رو بوده که برخی ذینفعان در واردات مسافری تلفن همراه از افزایش قیمت این کالا با اجرای کامل طرح رجیستری و عدم ثبت گوشیهای وارداتی مسافری خبر داده‌ بودند.

[irp posts="672" name="رجیستری گوشی چیست؟ + نحوه ثبت و استعلام"]

از سوی دیگر با توجه به اعمال تحریم جدید آمریکا روی یک برند چینی پیش بینی‌ها حاکی از افزایش قیمت برندهای کره‌ای ناشی از کاهش عرضه گوشیهای کرده  در ایران بود که چنین موضوعی نیز در بازار تلفن همراه کشور رخ نداد و شرایط بازار با وجود قطع شدن تزریق گوشی مسافری همچنان با ثبات است.

گفتنی است، واردات موبایل مسافری مشمول 15 درصد حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده می‌شود که شامل چهار درصد حقوق گمرکی، دو درصد سود بازرگانی، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده و یک درصد عوارض هلال‌احمر است؛ اما برای واردات رسمی علاوه‌بر این 15 درصد، چهار درصد نیز مالیات علی‌الحساب اخذ می‌شود.

به‌عبارت دیگر، واردات مسافری موبایل مشمول 16 درصد حقوق گمرکی و مالیات ارزش افزوده و واردات رسمی موبایل از طریق گمرک ایران مشمول20 درصد است؛ اما رانت واردات مسافری موبایل به همین‌جا ختم نمی‌شود، چراکه بنابر اظهارات حسین یوسفیان، مسئول طرح رجیستری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در زمان تسویه‌حساب واردکننده رسمی با سازمان مالیاتی و احتساب نرخ ارز بازار آزاد، عملا هر واردکننده رسمی حدود 36 درصد عوارض و مالیات پرداخت می‌کند.

برآوردها نشان می‌دهد با معافیت‌های مالیاتی که برای واردات موبایل مسافری ایجاد شده، عملا سالانه سه تا چهار هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی اتفاق می‌افتد که واردات مسافری را همچنان جذاب‌تر از واردات رسمی کرده است.

مسئول طرح رجیستری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است، روزانه نزدیک به 20 هزار دستگاه تلفن همراه در سامانه مسافری گمرک ثبت می‌شود که اگر این عدد را به لحاظ تعطیلات رسمی به کل سال تعمیم دهیم، در سال 97 حدود پنج‌میلیون دستگاه تلفن همراه از طریق مسافران وارد کشور شده است. بر این اساس در سال 97 درمجموع 7.5 میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه از طریق رسمی (2.5میلیون دستگاه) و مسافری (پنج‌میلیون دستگاه) وارد کشور شده است.

متبع: تسنیم