خبر خوش به دارندگان سهام عدالت

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تا به امروز 49 میلیون نفر از هموطنان برای سهام عدالت ثبت‌نام کرده‌اند و سهام عدالت به آن‌ها تعلق گرفته، اما سازوکارها به‌صورتی است که هنوز امکان معامله آن و اعمال حق رای برای  دارندگان سهام عدالت وجود ندارد؛ به همین دلیل برای حل این موضوع پیشنهاد تازه‌ای را با به‌کارگیری ظرفیت صندوق‌های قابل معامله در بورس مطرح کرده‌ایم.

شاپور محمدی اعلام کرد گفت: با پیشنهاد به دولت، سهام عدالت در دست مردم قابل معامله می‌شود و دارندگان سهام عدالت از اعمال حق رای برخوردار می‌شوند.

پیشنهادی که سازمان بورس و سازمان خصوصی‌سازی و درنتیجه وزارت امور اقتصادی و دارایی - به‌عنوان وزارتخانه‌ای که هر دو حوزه با آن سروکار دارد، به دولت داده واگذاری واحد‌های ETF یا صندوق‌های قابل معامله در بورس به دارندگان سهام عدالت است.

با این کار، دارندگان سهام عدالت می‌توانند بحث بازار سرمایه را از نزدیک دنبال کرده و ضمن سهامداری حرفه‌ای، در خط تولید کشور سرمایه‌گذاری کنند.

[irp posts="1492" name="تکلیف کسانی که سهام عدالت ندارند چیست؟"]

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: به هر حال ما می‌دانیم که سهام آیینه‌ای از خط تولید کشور و آیینه‌ای از شرکت‌ها و کارخانه‌ها است. از این جهت پیشنهاد ما این است که صندوق‌های قابل معامله تشکیل شود و مردم  یونیت هلدر یا  همان دارنده واحد‌های سرمایه‌گذاری شوند.

صدور کد‌های معاملاتی حدود 35 میلیون سهامدار

محمدی بابیان اینکه کد‌های معاملاتی حدود 35 میلیون سهامدار در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال صدور است، تصریح کرد: اطلاعاتی که از سازمان خصوصی‌سازی گرفتیم، در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال پردازش است تا چنانچه در صورت تصویب، یونیت‌ها قابلیت معامله پیدا کنند، این آمادگی از قبل حاصل‌شده باشد.

به این ترتیب، یکی از برنامه‌هایی که سازمان بورس برای باقیمانده سهام دولت در شرکت‌های اصل چهل و چهاری دارد، تشکیل ETF یا صندوق‌های قابل معامله در بورس است.

البته این ETF غیر از ETF سهام عدالت خواهد بود. چون خود دولت نیز علاوه بر 40 درصد سهام عدالت که هم اکنون متعلق به مردم است، سهامی در شرکت‌های موضوع اصل 44 دارد.

در طرح پیشنهادی، سرمایه‌گذاری مردم در صندوق‌های قابل معامله با یک سقف معین و با تخفیف 20 درصد قیمت تابلو و داشتن اختیار فروش از طرف دولت توسط خریداران یونیت‌ها یا واحد‌های صندوق قابل معامله طراحی‌شده است.

[irp posts="733" name="ارزش سهام عدالت هر فرد چقدر است؟/ توضیحات رئیس سازمان خصوصی سازی"]

تشکیل ETF برای بانک‌ها

محمدی گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل ETF را برای بانک‌ها هم پیشنهاد کرده است؛ زیرت اگر بانک‌ها بخواهند سهام خود را به‌صورت خرد عرضه کنند، هم باعث کاهش نقد شوندگی در بازار می‌شوند و هم ممکن است موفق به فروش آن نشوند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز امیدواری کرد که از طریق تشکیل صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس بتوان شرکت‌هایی را که در حال حاضر در اختیار دولت، بانک‌های دولتی و نهاده‌ای عمومی غیردولتی است، در قالب صندوق ساماندهی و یونیت‌های آن را به عموم مردم واگذار کرد.

با این مدل، دیگر این ادعا که شرکتی به یک شخص ذیصلاح داده‌شده یا شخصی که صاحب شرکتی شده فاقد صلاحیت بوده، قابلیت طرح ندارد. همچنین کمک می‌کند که در ابتدا مردم سهامدار شوند و این مساله نیز به نوبه خود فرهنگسازی را تسهیل خواهد کرد؛ دوم اینکه واگذاری شرکت‌های دولتی را تسهیل و از واگذاری یک شرکت به فرد یا گروهی خاص جلوگیری می‌کند.

تاکید سازمان بورس بر ابزار‌های مهندسی مالی

دبیر شورای عالی بورس در ادامه با اشاره به تاکید سازمان بورس بر ابزار‌های مالی مبتنی بر مهندسی مالی اظهار داشت: موضوع دیگری که سازمان بورس دنبال می‌کند، طراحی ابزار‌های مالی مبتنی بر مهندسی مالی است که منظور همان استفاده از ابزار‌های ساختاریافته است؛ مثل انتشار اوراقی که بازده‌های هیبریدی یا ترکیبی داشته باشند، یا اوراقی که در شرایط خاص بتوانند ارز را کپی کنند و درعین‌حال بازده ریالی سپرده‌ها را هم داشته باشند.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: درواقع این حالت‌ها را می‌توان با آپشن‌های خرید و فروش ترکیب کرد و جذابیت ورقه‌ها را برای مردم افزایش داد. همچنین ابزار ورقه بیمه اتکایی که با بیمه مرکزی برای انتشار آن توافق کرده‌ایم، کمک می‌کند که نوع دیگری از فرصت سرمایه‌گذاری در کنار ابزار‌های مرسوم در کنار سپرده و سهام و آتی و اختیار خرید و فروش به وجود آید.

باوجود ابزار‌های نوین بازار سرمایه، افرادی که به دنبال فرصت‌های ویژه برای سرمایه‌گذاری هستند می‌توانند از مسیر بازار سرمایه به هدف برسند؛ ضمن اینکه موضوع مدیریت صحیح نقدینگی نیز در کشور مسیر صحیح خود را پیدا خواهد کرد.